Fenerbahçe Aylık Resmi Dergisi Röportajlarım

Cemil Turan

Cemil Turan:ANDERLECHT TAKIMINI YENECEK GÜÇTEYİZ

 

Yıl  7.8.1978  Süper kupa finalini oynamaya hazırlanan Avrupa şampiyonu ünlü Anderlecht takımı Fenerbahçe ile maç yapmaya İnönü Stadı’ na geliyor. Büyük farkla kazanacağını zanneden Anderlecht takımı büyük bir farkla Fenerbahçe’ye yeniliyor.
Takımın ünlü kaptanı VANDERELST basına demecinde:
“Fenerbahçe’ yi bu kadar güçlü tahmin etmemiştik. Şahsen bu takıma hayran kaldım “ diyor… O günlere dönüp 3-0 biten maçta ilk golü atan efsane oyuncularımızdan  Sayın Cemil Turan ile  kısa bir söyleşi yaptık.Cemil Turan Fenerbahçe’ de 194 gol atan bir futbolcumuz. Ondan sonra gelen futbolcular halen onun rekorunu kırmış değiller.


 

- 1978’ de Fenerbahçe – Anderlecht arasında oynanan ve 3-0 kazandığımız maçı anlatır mısınız?

Anderlecht diyebilirim ki Avrupa’nın beş büyük takımından birisiydi. Hatta bizim maçtan sonra süper kupa finalini oynayacaklardı.O gün tüm Fenerbahçeli futbolcular olarak çok güzel bir oyun sergiledik. Diyebilirim ki herkes süper bir futbol oynadı. Futbol biliyorsunuz ki tek kişilik bir oyun değil.Tam bir takım ruhu oluşturmuştuk.  90 dakika 3-0 bir skorla sona erdi.

-Anderlecht'ye ilk golü atan sizdiniz…

Evet ilk gol benden geldi. İlk golü atmam Anderlecht takımında ŞOK etkisi yarattı. Bizde ise motivasyonu sağladı. Sonrasında daha rahat bir oyun başladı. Arkasından peş peşe goller geliyordu. İkinci gol Raşit’den , 3. gol ise Engin’den geldi.
Ertesi gün tüm gazeteler gerek Fenerbahçe’nin gerekse bir Türk takımının kazanmış olduğu bu başarıya övgüler yağdırdı.Dış basına da yansıdı. Tabii Fenerbahçe ve bizler için güzel bir anı oldu. Fenerbahçe yine bir tarih yazdı.

-15.Ağustos.2007 ve Anderlecht - Fenerbahçe  yine karşı karşıya…

Anderlecht güçlü bir takım. Avrupa takımı çok iyi pas yapan çok iyi kontratağa kalkan çok koşan bir takım.
Futbolda maç saha içinde kazanılıyor. Oynamadan kazanılmıyor. Fenerbahçe daha çok yıldızları olan bir takım. Son Beşiktaş maçında Süper Kupa maçında seyrettiğim kadarıyla Fenerbahçe iyi bir takım olma yolunda. Tabii ki eksikleri var. Benim gördüğüm kadarıyla.
mutlak bir surette golcü bir santrfor; defansı dağıtacak ve zorlayacak,  gol yolları açacak ve kendisi gol atacak bir oyuncu alması lazım. Bir de sağ kanat oyuncusunda bir eksiklik var. Umuyorum Anderlecht maçından sonra takviye yaparlarsa Şampiyonlar Ligi’nde ve diğer maçlarda daha rahat bir Fenerbahçe seyretmiş olacağız.Karşımızda çok iyi bir Fenerbahçe göreceğimiz kanısındayım. Anderlecht takımını yenecek güçteyiz ve yeneceğiz.


-Fenerbahçe takımında attığınız gol sayısı 194 ve bu rekorunuz sizden sonra gelen oyuncularımızla halen kırılmamış bir rekor. Anderlecht maçımız için oyuncularımıza mesajınız nedir?

Oyuncularımız çok bilinçli bu maçın önemini biliyorlar.
Rakiplerini hiçbir zaman küçümsemeyecekler. Ona göre hazırlanacaklar. Ben şimdiden  Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nde görüyorum. Takımımızda çok yabancı futbolcu var. Bununla birlikte maçlarda ve antrenmanlarda izlediğim kadarıyla kaynaşmaları mükemmel. Yeni gelen arkadaşlar da çok çabuk adapte oldular.
Takım ruhunu oluşturduklarına inanıyorum. Roberto Carlos çok sempatik, cana yakın. Takımda herkesle şakalaşan her yaşa hitap eden bir oyuncu. Dört dörtlük bir insan. Takımımız kardeşlik, sevgi ve bağlılığın olduğu bir ortamda. Bu maçı alacaklar. Başarılar diliyorum.

Taraftarlarımıza neler söyleyeceksiniz?

Taraftarlarımıza gelince onlar hiçbir zaman takımlarından desteklerini esirgemediler. Her zaman yanındalar. Taraftarımız bu maçta da yine centilmenlik örneği vererek tüm dünyaya Fenerbahçe’nin nasıl bir taraftarı olduğunu gösterecekler.

Gönlünüzden geçen tahmin...Maç kaç kaç ?

Bu maç Fenerbahçe’nin galibiyetiyle sonuçlanacak.
Dileğim 2-0 ya da 3-0…

Sayın Cemil Turan’ a www.sibelinsahasi.com a verdiği bu özel röportaj için teşekkür ederiz.

Röportaj:Sibel Kurt

Resim tasarım: Emre Boyoğlu
  

  

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret213176
Resimler
Yazılarım
8 Mart Kadınlar günü Organizasyonu