Fenerbahçe Aylık Resmi Dergisi Röportajlarım

Bia ile bir gün

Sibelinsahasi.com’ a özel röportaj; konuğumuz Sayın Anna Beatiz Francıscomr!  BIA İLE BİR GÜN… 

 Fenerbahçeli voleybol oyuncumuz Bia ile Brezilya’ ya uçmadan evvel Moda’ da güzel bir gün geçirdik, Sohbet, çay, künefe derken sonrasında keyifli kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Arkasından da erkek basketbol takımımızın maçına gittik.Bia Türkçe bilmemesine rağmen, cana yakınlığıyla, güler yüzüyle ve sevgisini bizlere hissettirmesiyle kalplerimizde hemen yerini almıştı. Tüm bir sezon boyunca “Bia... Bia Bia” sesleri spor salonunda çınlıyordu. Dileriz tekrar o sesleri duyarız… Bu söyleşi için tercüman olarak bize destek veren Samet Güzel’ e teşekkür ederiz. - Voleybola nasıl başladın? 

- Okuluma devam ederken 15 yaşımda birçok sporla birden ilgilenmeye başladım, yüksek atlama, hentbol. Özellikle hentbole fazlasıyla ilgim arttı. Profesyonel olarak oynamak istedim; fakat hentbol Brezilya’ da önceliği olan bir spor değildi. Daha sonra okulumu bitirdim, seçmelerden geçerek 19 yaşımda voleybola başladım.

 -Brezilya dışında oynamaya nasıl karar verdin? 

-Brezilya’ dan dan başka yerde oynamak hep bana endişe vermişti; ama artık bir karar vermeliydim. Teklifler de geliyordu. Benim de Brezilya dışında oynamamın ve kendimi göstermenin zamanı gelmişti. Gelen teklifler arasından Türkiye’ yi seçtim ve Türkiye’ ye geldim.

 -Türkiye’ ye gelirken hedeflerin neydi? 

-Her zaman prensipleri ve hedefleri büyük olan biriyim. Hedeflerim doğrultusunda da sürekli kendimi geliştirmeye çalışırım. Benim buraya gelirken hedefim şampiyon olmaktı. Çalışmalarım da motivasyonum da bu yöndeydi. Tabii şampiyonluk, birden fazla insanın ve birden fazla faktörün etkin olduğu bir olgu. Şu an kendimi hedefime ulaşamamış görmekle birlikte, ilk 4 içinde ikincilik kupasıyla sezonu tamamlamış olmamızı da mutluluk verici buluyorum.

 -2007-2008 sezonunda seni yine Fenerbahçe’ de görebilecek miyiz? 

-Başka takımlardan da teklifler geliyor ama ben Türkiye içinde sadece Fenerbahçe’de oynamak istiyorum.

 -Bu sezon takımda kalırsan Şampiyonlar Ligi’nde de oynayacaksın… 

-Eğer şampiyonluğu hedefleyen bir takım kuracaksak ben bu takımın içinde olmak istiyorum.

En azından Avrupa’da beraber oynadığımız takımlarla ilk 4 veya 6 içinde olmak büyük başarı olacak ama Türkiye’ de kesin şampiyonluğa oynayacağız. 

 -Fenerbahçe taraftarını nasıl buldun? 

-Buraya geldiğimde insanların bana davranış şekli çok iyiydi. Kulübün sistemine çok

İyi uyum sağladım. İnsanlar çok iyiler, taraftarın bana çok büyük sevgisi var. Bazen sokağa çıktığımda, insanlar beni tanıyorlar. Bu da bana büyük mutluluk veriyor. Zaten burada kalmayı istememe en büyük neden bu hissettiğim sevgi.

 -Türkçe’ yi yeni yeni öğreniyorsun… 

-Çok şeyi anlamıyorum ama “Bia Bia” diye bağırdıklarında ya da “sarı-lacivert” dediklerinde bu sözlerin anlamını yüreğimde hissediyor ve kelimelerle değil ama jest ve mimiklerle destekliyorum. Bu sevgi beni çok mutlu ediyor.

 -Tüm branşları zaman buldukça takip ediyorsun… 

-Her spor dalını izlemeyi çok seviyorum, özellikle de futbolu çok seviyorum.

Brezilya’ da erkek basketbolu sıkı takip ederim. Burada voleybol dışında yine bayan-erkek basketbolu ve başka takımlarda oynayan Brezilyalı sporcuları takip ediyorum, destek oluyorum. Ama futbolla basketin yeri ayrı.

 -Bir kez futbol oynadığına şahit oldum. Voleybolcu olmasaydın ne olmak isterdin?

-Fırsatımız olup oynadığımızda elimden geleni yapıyorum çünkü inanılmaz bir futbol aşkım var. Heves var. Bununla birlikte bayan futboluna uyum sağlayabileceğimi düşünemiyorum. Voleybolcu olmasaydım diş hekimi olmayı isterdim.

 -Takımında en yakın olduğun, iyi anlaştığın arkadaşın kim oldu? 

-Tüm takım arkadaşlarımla anlaşıyorum; ama özel bir kişi derseniz, en iyi arkadaşım Pelin.

Onunla çok iyi anlaşıyorum, ayrı bir yeri var. Yolculuklarda, konaklamalarda aynı odayı paylaşıyoruz. Bana çok yardımcı oldu.

-Son sözün… 

-Eğer yeni sezonda yine Fenerbahçe’ de olursam amacım şampiyonluk ve bu uğurda elimden gelenin en iyisini yapmak olacak. Umuyorum ki BIA’ lı bir Fenerbahçe şampiyon olacak ve tüm kulvarlarda en iyisini yapmaya çalışarak kupaları alacak…

 Bia’ nın burcu; TeraziEn sevdiği yemek: Kuru fasulye- PilavEn sevdiği tatlı: KünefeEn sevdiği renk: Sarı-BeyazKullandığı parfüm: City Girls Röportaj: Sibel KurtFotoğraf ve dizayn: Mustafa Türkwww.sibelinsahasi.com 
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret210618
Resimler
Yazılarım
8 Mart Kadınlar günü Organizasyonu